Zobacz całą galerię


Z wizytą na Morawach

17 września 2013 - Zbigniew Posacki

Przedstawiciele Lokalnych Grup Działania "Krainy Łęgów Odrzańskich", "Wrzosowej Krainy" i "Korony Północnego Krakowa" zapragnęli poznać partycypację społeczną partnera projektu – „CpKP vychodni Morava”.

                    Uczestnicy wizyty spotkali się z przedstawicielami czeskich Lokalnych Grup Działania, którzy opowiadali o swoich strategiach, strukturach, działaniach, metodach aktywizacji obywateli oraz o zrealizowanych projektach.

Generalnie wdrażanie programu Leader wygląda podobnie jak w Polsce. Największa różnica wynikała w lokalnej strategii rozwoju. Bardziej są sprecyzowane przedsięwzięcia do realizacji zapisane w ramach lokalnej strategii rozwoju. Przykładem mogą tu być budowy placów zabaw, których w całym okresie programowania zaplanowano np. 10 i tylko tyle można z dofinansować.

Na pewno jest to korzystniejsze przy rozliczaniu się z realizacji LSR. Z drugiej strony takie szczegółowe zapisy ograniczają kreatywność beneficjantów. Pozostałe przedsięwzięcia planowane w LSR u naszych sąsiadów to m.in. remonty zabytków w tym kościołów, wyposażenia szkół, odnowa i budowa szlaków turystycznych, czy też imprezy związane z tradycją i kulturą regionu.

Wizyta została złożona w lokalnych grupach działania „Hranicko” oraz „Spolecna cesta”. Uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć też farmę, w której produkowane były sery miękkie, masło i mleko świeże jako produkty regionalne. Poziom inwestycji na obszarach wiejskich, szczególnie w gospodarstwach rolnych, jest jednak w Polsce na wyższym poziomie.

Katarzyna Sztyblewska

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica