Zobacz całą galerię


Premiera filmowa ” Przystani”

4 maja 2015 - Zbigniew Posacki

Premiera filmowa " Przystani" w Brzegu Dolnym, autorskie pokazy specjalne we Wrocławiu i Lubinie. 

Prom w Brzegu Dolnym pożegnaliśmy w grudniu 2013 roku. Rzeczną przeprawę przez Odrę, istniejącą od średniowiecza zastąpił murowany, nowoczesny most, będący częścią obwodnicy miasta. Dziś w czasie przejazdu mostem nie widać rzeki. 

Na dzień 15 maja 2015 r. zaplanowana jest premierowa projekcja filmu dokumentalnego Marcina Lesisza "Przystań", w którym autor uchwycił historyczny moment zamknięcia przeprawy. Film opowiada o ostatnich chwilach funkcjonowania przeprawy poprzecznej przez Odrę, gdzie w dzień i w nocy niezależnie od pogody i zależnie od stanu wody pracowało ośmiu przewoźników. 

Producentem filmu "Przystań" jest Stowarzyszenie Lubińska Grupa Filmowa „Uisel Studio”, w koprodukcji z dolnobrzeską firmą zajmującą się produkcją muzyczną i filmową "Forma&Czas". Autorem muzyki do filmu jest wyjątkowo odrzański artysta, muzyk i kompozytor Michał Zygmunt.

Projekt Przystań został rekomendowany do dofinansowania przez Radę Lokalnej Grupy Działania "Kraina Łęgów Odrzańskich"i jest realizowany w ramach programu PROW 2007 - 2013 Leader - działanie "małe projekty".

Zapowiedź filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=H7nEB7JgMOg

„To był grudzień 2012 roku. Zobaczyłem przystań, a przy niej maszynę napędzaną ludzkimi rękoma. W tle budowany most, który miał ich niebawem zastąpić. Zrozumiałem, że tam się dzieje coś, czego nie pojmie się przy pierwszym kursie. Osoby pracujące na promie miały stać się wkrótce moimi bohaterami. Kto nie spędził całego dnia w ich biurze, czyli małym baraku nad rzeką, albo nie siedział z nimi przy wieczornym ognisku, na pewno nie będzie wiedział, o czym mówię. Postanowiłem, że zrealizuję ten film za wszelką cenę. W projekt zaangażował się Michał Zygmunt, muzyk, kompozytor z Brzegu Dolnego, który pomógł mi zrozumieć piękno rzeki i jej duchową naturę. W trakcie realizacji spotkałem Ewę Straburzyńską, dokumentalistkę z Wrocławia. Zakochana w tej niezwykłej przeprawie postanowiła wesprzeć mnie w tym działaniu, angażując się jako opiekun artystyczny - powiedział Lesisz

W rodzinnym Lubinie autor zaprezentuje "Przystań" oraz dodatkowo drugi dokument swego autorstwa „Goran The Camel Men”, będący opowieścią o pochodzącym ze Szwajcarii wędrowcu, który od lat podróżuje z wielbłądem kultywując tradycję Jedwabnego Szlaku.  

Marcin Lesisz, lubinianin, absolwent Wydziału Filmu i Fotografii Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, obecnie student Sztuki Operatorskiej na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Współzałożyciel i obecny prezes Stowarzyszenia Lubińska Grupa Filmowa „Uisel Studio”. W Lubinie zaangażowany jako twórca licznych niezależnych filmów („Balladyna”, „Don Kichote”, „Powstaniec”), klipów muzycznych dla lokalnych lubińskich zespołów („Percival”, „Rewizja”, „Rivendell”), oraz lokalnych Stowarzyszeń działających na rzecz kultury i sztuki. 

Kalendarz projekcji: 

15 maja - Brzeg Dolny, godz.18:00 - Premiera filmu „Przystań” w kinie Odra w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury.

16 maja - Wrocław godz. 21.00 - Pokaz autorski filmu „Przystań” w Otwartym Muzeum Odry / „Noc Muzeów” 

18 maja - Lubin godz.18:00- Podwójny pokaz autorski „Przystań”, „Goran The Camel Men” CK Muza 

Twórcy "Przystani":

Reżyseria i zdjęcia Marcin Lesisz muzyka Michał Zygmunt montaż Joanna Więckowska współpraca reżyserska Ewa Straburzyńska współpraca operatorska Przemysław Jurkiewicz kierownik produkcji Ewa Dobrołowicz

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica