Zobacz całą galerię


Zimowe Ptakoliczenie

13 stycznia 2016 - Justyna Tracichleb

zp_logoPrzed nami 12. Zimowe Ptakoliczenie. Liczymy ptaki zimujące i szukamy miejsc noclegowych uszatek.

Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas zapraszamy na spacer ornitologiczny w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Spotykamy się w sobotę 30 stycznia 2016r. o godz. 9:30 przed Bramą Bramną Zamku w Prochowicach. Naszymi przewodnikami będą Ewa Smutyło i Justyna Tracichleb z Fundacji Edusilesia, wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, a spacer potrwa od dwóch do trzech godzin. W czasie spaceru nie tylko nauczymy się rozpoznawać ptaki, ale także dowiemy się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać.

uszatka

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na uszatkę, drugą po puszczyku najliczniejszą sowę w Polsce. Będziemy wspólnie szukać miejsc, w których ptaki te gromadzą się aby spędzić zimę – czyli tzw. zimowisk i oznaczać je na portalu www.ornitho.pl, a potem utworzymy mapę zimowisk uszatki w Polsce.

W Zimowym Ptakoliczeniu liczone są ptaki, które zamieszkują i spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem – w zależności od tego, jak biegli jesteśmy w rozpoznawaniu ptaków. Jeżeli czujemy, że to nasza mocna strona możemy wziąć udział w Zimowym Ptakoliczeniu indywidualnie. Jeżeli mamy w ogrodzie karmnik, obserwujemy go przez minimum godzinę i rejestrujemy ptaki, które podlatują do niego. Zapisujemy obserwacje i nanosimy je na elektroniczną kartę obserwacji na stronie OTOP. Możemy także wybrać się na wycieczkę, organizowaną w ten weekend przez wolontariuszy OTOP w wielu miastach Polski. W akcji bierze udział także wielu nauczycieli szkolnych, a nawet przedszkolnych. Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych. Ich spis znajduje się na stronie: http://otop.org.pl/obserwacje/wlacz-sie/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek-zp-2016/.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Od kilku lat na pierwszym miejscu notowana jest krzyżówka. W 2015 r. na drugim miejscu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel.

Dane kontaktowe do Przewodnika:

Ewa Smutyło nr. telefonu kom. 514 663 046, e-mail: edusilesia@gmail.com 

Najbliższe wydarzenia

  • 23/06 - Odrzański Zlot Młodzieżówek
PnWtŚrCzPtSo
 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOW

dsp_lgd


min_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben

aktywni_logo

dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo


haloodra

logo

Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica