Zobacz całą galerię


Budki dla łęgowych mopków

30 maja 2016 - Justyna Tracichleb

Jeszcze przed długim weekendem w łęgowym lesie koło Prawikowa zawisło kilkadziesiąt budek dla mopka - zagrożonego wyginięciem i bardzo słabo zbadanego gatunku nietoperza.
Dzięki dotacji pozyskanej przez Fundację Edusilesia w ramach Funduszu dla Przyrody
http://funduszdlaprzyrody.org/#o-nas, który jest wspierany przez Grupę ENERGA http://grupa.energa.pl/energa_dla_przyrody.xml, w prawikowskim lesie zostało zawieszonych 42 budki, które stanowić mają trwałe schronienie dla kolonii rozrodczych tego nietoperza.

Zawieszenie specjalnych, szczelinowych budek w otoczeniu lasów liściastych z dużym udziałem starodrzewu zapewni bogatą bazę pokarmową, a bliskość dużego zimowiska (lubiąski klasztor) odpowiednie schronienie na okres hibernacji. Dzięki temu "łęgowa" populacja mopka objęta zostanie kompleksową ochroną, która jest potrzebna, gdyż liczebność mopka spada. 

Budki rozwieszono 25 maja 2016 r. na terenie leśnictwa Prawików (Nadleśnictwo Wołów). W poprzednich latach w lasach tych mopki stwierdzano latem, a duże zimowisko znajduje się w pobliskim Klasztorze w Lubiążu. Miejsca, w których zawieszono budki, zostały wytypowane wraz z przedstawicielami Leśnictwa, a całością prac kierowała Iwona Gottfried z Uniwersytetu Wrocławskiego, która od lat zajmuje się badaniem i ochroną mopka. Zawieszone budki są nowatorskim rozwiązaniem zapoczątkowanym w Anglii specjalnie w celu ochrony tego gatunku nietoperza, który nie wykorzystuje dziupli lub tradycyjnych budek dla nietoperzy. Sztuczne schronienia imitują szczeliny i spękania w drzewach. W Polsce pierwsze takie budki zawieszono na Dolnym Śląsku w 2014 i już po roku odnotowano w nich kolonię rozrodczą. Dzięki realizacji tego projektu zapewniony zostanie stały dostęp do schronień zarówno lokalnej populacji w czasie rozrodu, jak i osobnikom migrującym wzdłuż doliny Odry. Zastosowanie budek szczelinowych przyczyni się również do ochrony innych gatunków nietoperzy, gdyż co najmniej cztery wykorzystują ten typ schronień. Czekamy teraz na pojawienie się pierwszych mopków w budkach, a zwłaszcza kolonii rozrodczych. 

Zdjęcia z akcji wieszania budek można zobaczyć na stronie Fundacji EduSilesia na Facebooku: https://www.facebook.com/FundacjaEduSilesia/photos/?tab=album&album_id=966942396757716

PnWtŚrCzPtSo
  01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica