Zobacz całą galerię


Piknik Archeologiczny Dymarki Tarchalickie - relacja

30 września 2008 - Tomasz Sokołowski
Piknik Archeologiczny Dymarki Tarchalickie - relacja


Warsztaty dla szkół
W dniach 26-27 września 2008 r. po raz kolejny odbył się piknik archeologiczny Dymarki Tarchalickiej. W tym roku program był szerszy i ciekawszy niż w poprzednich latach. Ciekawym pomysłem okazał się dodatkowy dzień warsztatowy poświecony szkołom. Z okolicznych szkół  z gminy Wołów i Ścinawa na zajęcia zajechało ok. 200 uczniów. W ciągu 3 godzin uczniowie lepili garnki i figurki , strzelali z łuków, przebierali się w historyczne stroje, a także odkrywali tajemnice na  imitacji stanowiska archeologicznego. Warsztatom towarzyszyły pokazy hutnicze. Zbudowano i uruchomiono 2 starożytne dymarki (II-III w n.e.).  W osadzie starożytnej można było poznać warsztat pracy złotnika, ceramika i kowala. Były również wycieczki na stanowisko archeologiczne.  Dzień pierwszy skończył się jednym wspólnym wnioskiem dzień edukacyjny dla szkół należy w następnym roku rozszerzyć i zaprosić więcej szkół.
Otwarcie ośrodka edukacyjnego
Pierwszego dnia Burmistrz Witold Krochaml i dwoje uczniów, przy salwie z hakownicy (prymitywna broń palna) otworzyło ośrodek edukacyjny przy świetlicy w Tarchalicach. Od miesiąca września miejsce to jest do dyspozycji szkół z doskonale przygotowaną izbą muzealną oraz z pracownią ceramiczną. Dzięki takiej gminnej inwestycji ośrodek „rozwinie skrzydła” ponieważ można już teraz przyjmować tam zorganizowane grupy.
Pokazy, walki i gry …
Dzień drugi odbywał się na wyżej wymienionych pokazach historycznych. Oprócz kultury przeworskiej (z okresu starożytnego) do wioski historycznej doszło rycerstwo z XV wieku które zwiększyło atrakcyjność pikniku poprzez pokazy walk i gier średniowiecznych. Dzień urozmaicił również występ zespołu tanecznego LOW z Godzięcina, pokazując dwa bogate numery taneczne.  Dzień ten zakończył się zabawą taneczną.
Tarchalicki smok
Ze względu na atrakcyjność Tarchalic i historię tego miejsca. Muzeum Archeologiczne z Wrocławia i Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego i organizatorzy miejscowi postanowili, że na drugi rok zostanie uruchomiona rekonstrukcja wielkiego pieca typu Tarchalickiego, w zespole projektowym nazywanego Tarchalickim Smokiem. Były to największe w okresie starożytności piece hutnicze. Na tak wielkie przedsięwzięcie zaprosimy dymarzy z całej Polski, Francji i Danii.
Impreza dofinansowana z środków Urzędu Miasta i Gminy Wołów oraz Funduszu dla Organizacji Pozarządowych w ramach projektu pn „Naturalnie Ekomuzea” koordynowanego przez Fundację Ekologiczną Zielona Akcja.
Organizatorzy Dymarek Tarchalickich: Urząd Miasta i Gminy, Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja, Fundacja Partnerstwo Doliny Środkowej Odry, Towarzystwo Turystyki Rowerowej CROSS, Koło Aktywnych Pań w Tarchalicach, Rada Sołecka wsi Tarchalice, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego, Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej, Stowarzyszenie Lubiąż, Wołowski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Regionalne Nadodrzański Zakątek.

Najbliższe wydarzenia

PnWtŚrCzPtSo
 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOW

dsp_lgd


min_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben

aktywni_logo

dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo


haloodra

logo

Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica