Zobacz całą galerię


EKOMUZALINICY DOLNOŚLĄCY ZACIEŚNIAJĄ WSPÓŁPRACĘ

29 maja 2008 - Tomasz Sokołowski

Dolnośląskie Ekomuzea zacieśniają współpracę w ramach Programu Ekomuzea. Wspólnie stworzono i uruchomiono projekt pn „Naturalnie Ekomuza”. Spotkanie odbyło  się  w dniu 28 maja 2008r. o godzinie 16.00 w Izbie Muzealnej w Mściwojowie (Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej, Szkółkarstwa i Sadownictwa) w trakcie spotkania zaprezentowano cały projekt z rozbiciem na poszczególne działania. Do ciekawszych inicjatyw sieci należy wyjazd do Szwecji w celu poznania ekomuzeów skandynawskich.
- Teraz, gdy szefowie dolnośląskich inicjatyw ekomuzealnych poznali ważniejsze miejsca w Polsce czas na szukanie pomysłów za granicą, w tym roku poznamy Ecomuseum Kristianstad Vattenrike oraz Ekomuseum Bergslagen – mówi Rafał Plezia koordynator dolnośląski programu.
 W ubiegłym roku działacze tego niecodziennego modelu współpracy z mieszkańców postanowili, że będą doskonalić swoje umiejętności poprzez rozwój umiejętności ludzi pracujących w ekomuzeach. Stworzono projekt do Funduszu Organizacji Pozarządowych (mechanizm Norweski) już w kwietniu uruchomiono projekt.
W projekcie jest wiele ciekawych pomysłów na wymianę doświadczeń. Ci który czują się dobrze w swojej dziedzinie będą mogli podzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą z innymi działaczami.  I tak w ciągu roku w Dobkowie będą warsztaty ceramiczne i rzemiosła artystycznego, w Mściwojowie dowiemy się jak poprawnie edukować na ścieżce kulturowej, Dziadoszanie z Wietszyc będą uczyć budowania chaty słowiańskiej, a przedstawiciele wrzosowej krainy będą uczyć dobrej promocji i właściwego kreowania swojego wizerunku. Przy okazji Dymarek Tarchalickich we wrześniu będą warsztaty archeologiczne.
 Współpraca w projekcie przyniesie korzyści każdemu ośrodkowi
- Największe znaczenie dla nas ma to że mamy możliwość  sprawdzenia się we współpracy ze sobą jako grupa ludzi w ekomuzeom - wymienia Ewelina Rozpędowska, akgokwaterodawca Villa Greta przy Ekomuzeum rzemiosła w Dobkowie – do tej pory działaliśmy podejmując współprace indywidualnie.
- Ponadto dzięki środkom Norweskim i naszej współpracy mam możliwość wyjechania za granicę i poznania innych ekomuzeów za darmo, w ramach warsztatów również kształcimy się nie dopłacając z własnych środków – dodaje   Barbara Sulma z Fundacji Wrzosowa Kraina (E. Wrzosowa Kraina)

Do działań przyłączyło się również Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej 
- Chcemy pokazać ekomuzealinikom jak mają się skupić na rekonstrukcji swojego ekomuzeum. Posłuży im to w budowaniu specyfiki swojego działania. – mówi prezes stowarzyszenia Tomasz Sokołowski – koordynatorzy będą mieszkać w specjalnie przygotowanym obozie średniowiecznym, dostaną przedmioty codziennego użytku z tego okresu i będą musieli przeżyć w takich warunkach przez 2 dni.  Oczywiści bez telefonów, papierosów, kawy i ziemniaków, których wtedy nie było.

Wojewódzką współpracę sieci chwali Barbara Kazior z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa, koordynator krajowy programu  - Współpraca Dolnoślązaków  jest doskonałym przykładem jak można się wzajemnie wspierać, wymieniać doświadczeniami i rozwijać. Doskonała inicjatywa Fundacji Partnerstwo Doliny Środkowej Odry i przykład godny naśladowania w innych regionach

Kontakt do koordynatora dolnośląskiego Programu Ekomuzea:
Rafał Plezia
Tel . 512 31 40 88
e-mail:
rafalplezia@op.pl

Warsztaty i ekomuzea uwzględnione w projekcie Naturalnie Ekomuzea:
• Warsztat Ścieżka edukacyjna „Losy przyrody splatają się z dziejami ludzi”
Miejsce: Ekomuzeum wsi Dolnośląskiej, szkółkarstwa i sadownictwa  w gminie Mściwojów
Termin realizacji : wrzesień

• Warsztaty rzemieślnicze z użyciem surowców naturalnych
Miejsce: Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie (gmina Świerzawa)
Termin realizacji: 3-4 lipca 2008r.

• Kurs w zakresie odtworzenia  architektury drewnianej i ochrony krajobrazu wsi polskiej i ekomuzeów. W tym techniki wykorzystywania architektury drewnianej w tworzeniu ścieżek ekologicznych.
Miejsce: Ekomuzeum Dziadoszan w Wietszycach (gmina Pęcław)
Termin: 14- 24 sierpnia 2008r.

• Warsztaty Archeologiczne oraz rękodzieła starożytnego
Miejsce: Ekomuzeum Dymarki w Tarchalicach (gmina Wołów)
Termin realizacji  5-6 września 2008r.

• Warsztaty z promocji i kreowania wizerunku w ekomuzeach dolnośląskich
Miejsce: Ekomuzeum Wrzosowa Kraina (gmina Chocianów, Gromadka, Przemków)
Termin realizacji: 24-25 października 2008

• Warsztat średniowieczny
Miejsce realizacji: Ekomuzeum Cysterskie (gmina Wołów)
Termin realizacji 29-31 sierpień

PnWtŚrCzPtSo
      01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30


fb g__
t logo_1logotypKSOW

dsp_lgd


min_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben

aktywni_logo

dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo


haloodra

logo

Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica